نکات مهم در رانندگی در جاده های بارانی و لغزنده

رانندگی در شرایط مختلف از جمله روزهای بارانی یکی از کارهایی است که هر راننده در طول عمرش بارها آن را انجام می دهد.
رانندگی در روزهای بارانی به دلیل وجود شرایطی از جمله:خیس بودن زمین، زاویه دید کم و … کاری سخت و دشوار و حوصله سربر به حساب می آید.با نزدیک شدن فصل پاییز و سرما و مواجهه با بارندگی در این فصل قصد داریم در این مطلب نکات مهم در رابطه با رانندگی در روزهای بارانی را برای شما بیان کنیم.

نکات مهم و کلیدی در رابطه با رانندگی در هوای بارانی و برفی:

 

1. هیچ گاه فرمان ماشین را رها نکنید.

توجه داشته باشید در شرایطی مثل برف و باران هر آن احتمال لغزش چرخ ها ماشین شما و عدم کنترل فرمان وجود دارد.بهترین کار برای کنترل ماشین در روزهای بارانی،کنترل فرمان با دو دست می باشد. همچنین کنترل فرمان به افزایش تمرکز و عدم بروز سوانح گوناگون در طول رانندگی می شود.

2. روشن کردن چراغ های جلو و عقب ماشین بلافاصله پس از شروع بارندگی

روشن کردن چراغ های عقب و جلو یکی از اقدامات ضروری برای افزایش دید در رانندگی روزهای بارانی است.

3. تنظیم برف پاک کن خودرو در روزهای بارانی

همانطور که میدانید دید در رانندگی روزهای بارانی مهم ترین عامل در عدم ایجاد سانحه می باشد.برای افزایش دید راننده باید پس از شروع باران با توجه به سرعت بارش باران اقدام به روشن و تنظیم کردن برف‌ پاک‌کن های جلو و عقب کند. همچنین برای ازبین بردن بخارهای ایجاد شده بر شیشه ی جلو و عقب راننده باید به طور مداوم از سیستم گرمایش شیشه یا همان گرمگن شیشه استفاده کند.

4. پاک کردن بخار از روی شیشه های جلو و عقب خودرو

برای این کار سیستم تهویه ی هوای خودرو را در حالت سرد قرار دهید، به گونه ای که هوای خنک تنها از خروجی‌های منتهی به شیشه جلو خارج شود. همچنین درصورت امکان می توانید از پارچه یا حوله برای پاک کردن شیشه جلو استفاده کنید و ملزم به استفاده از سیستم تهویه ی خودرو نیستید.

5. توجه کردن به لاستیک های خودرو پیش از حرکت

تایر ها یکی از مهم ترین قطعات برای کنترل خودروها در روزهای بارانی می باشند. پیش از حرکت،راننده باید با توجه به شرایط جوی آج تایرها،باد لاستیک ها و…را تست کند و سپس با اطمینان به رانندگی بپردازد.

6. حفظ فاصله با سایر خودروها

همانطور که می دانید در شرایط بارندگی حداقل فاصله ی ما بین ماشین ها باید اندازه ی 5 ماشین باشد.در آب و هوای بد، حفظ کردن این فاصله ی طولی باعث می شود، هنگام حادثه، شما فرصت کنترل و نگه داشتن ماشین برای جلوگیری از برخورد را داشته باشید.

7. سرعت مجاز را رعایت کنید

درصورت رانندگی با سرعت پایین در روزهای بارانی،شما کنترل بیشتری بر ماشینتان خواهید داشت و دچار سانحه و عدم کنترل خودرو در این شرایط نخواهید شد.

8. پیشگیری از رانندگی در مناطق آب گرفته و چاله های پر از آب

برای رانندگی در شرایط بارندگی به جلو حواستان باشد تا در مناطقی که آب جمع شده گیر نکنید زیرا چاله های پر آب موجب از دست رفتن تعادل ماشین و گیر کردن ماشینتان می شود.

9. ترمز کردن کوتاه و عدم ترمز یهویی در شرایط بارندگی

این را بدانید که خیس بودن زمین موجب می شود هنگام ترمز کردن لاستیک ها کشیده شوند.پس باید آهسته و با چند حرکت ترمز کنید، و هرگز به یک باره ترمز نکنید زیرا این کار باعث لیز خوردن ماشین و تصادف می گردد.

10. زمان سفر خود را تغییر دهید

اگر از رانندگی کردن در هوای بارانی و جاده های لغزنده می ترسید بهترین کار این است که زمان سفر خود را تغییر دهید.
اما اگر برای کاری ضروری و مهم مجبور به رانندگی در جاده های بارانی و لغزنده شدید، بهتر است نکات گفته شده را رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید.

11. نکات ایمنی راهنمایی و رانندگی را فراموش نکنید!

اگر به هر دلیلی مجبور به رانندگی در باران و برف شده اید اصلا نگران نباشد. اگر شما قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید و نکاتی که گفتیم را رعایت کنید به هیچ مشکلی بر نخواهید خورد.
دو اصل مهم کاهش سرعت و استفاده مناسب از چراغ ها را در رانندگی در باران را هرگز فراموش نکنید. حتی اگر مسیر شما تا مقصد خلوت بود و دارای جاده ای پهن بود بهتر است باز هم با سرعتی مطمئنه و حتی پایین تر از سرعت مجاز و با احتیاط رانندگی کنید.

هنگام سر خوردن ماشین چه کار باید بکنیم؟

لغزنده بودن جاده های بارانی و برفی موجب لیز خوردن خودروشما می شود که به شدت موجب استرس شما می گردد. هنگام مواجهه با این مشکل شما باید به نکات زیر عمل کنید:
• حفظ خونسردی و آرامش مهم ترین عامل برای پشت سر گذاشتن این بحران می باشد.
• پای خود را از روی پدال گاز بردارید و سعی کنید پدال ترمز را کنترل کنید.
• به هیچ وجه به یک باره ترمز نکنید.
• فرمانتان را با دو دست و به آرامی برای تغییر جهت خودرو بچرخانید.
• درصورت مواجه با چاله سعی کنید به آرامی تغییر جهت دهید و از ترمز کردن بپرهیزید.
• برای جلوگیری از سُر خوردن خودرو همیشه پیش از رسیدن به پیچ ها از سرعت بکاهید و ترمز بزنید.

هنگام آکواپلنینگ باید چه کار کنیم؟

در صورت مواجهه با پدیده آکواپلنینگ (aquaplaning) لازم به هیچ گونه واکنش خاصی نیست و تنها لازم است پای خود را از روی پدال گاز بردارید و فرمان خودرو را ثابت نگه دارید. این پدیده هنگامی رخ می‌دهد که آب بر جای مانده بر روی سطح جاده، جلوی تایر خودرو شما انباشته می‌شود، به گونه‌ای که می‌تواند وزن خودرو شما را بر روی خودش تحمل کند و در نهایت منجر به منحرف کردن خودروی شما از مسیر اصلی خود شود.

 

جمع بندی:
در این مطلب سعی داشتیم به معرفی تمامی نکات مهم در رانندگی در جاده های بارانی و لغزنده بپردازیم. در پایان با توجه به ورود به فصل باراندگی و لغرنده شدن سطح زمین، پیشنهاد می کنیم تا تمرکز و آرامش خود را حین رانندگی حفظ نمایید و با رعایت نکات ایمنی حین رانندگی، خود را از خطرات رانندگی در فصل بارش ها دور نگاه دارید.